Epigenetyka
Oprócz genów, które dziecko dziedziczy po rodzicach, pewne cechy można wykształcić poprzez dostarczanie odpowiednich składników odżywczych już w okresie ciąży. Dziedziczenie cech „ponad” genami nazywamy epigenetyką.
Pobierz nasze materiały, aby nic podczas ciąży nie było przeszkodą.
Chociaż epigenetyka stale pozostaje stosunkowo młodą dziedziną, jej dynamiczny rozwój oraz wyjątkowe rezultaty
zmieniają nasze dotychczasowe myślenie o odżywianiu. Dzięki niej już od ponad dwóch dekad naukowcy nieprzerwanie pracują nad odkrywaniem związków pomiędzy sposobem i jakością żywienia matki a rozwojem dziecka. Co ciekawe – okazuje się, że nie tylko geny dziedziczone po rodzicach maja kluczowy wpływ na predyspozycje potomstwa oraz ich zdrowie w kolejnych latach rozwoju.
Dotychczas niedoceniana, ale dzięki epigenetycy stale podnoszona rola diety matki, warunków środowiskowych, w których ona żyje oraz wszystkich czynników zewnętrznych mających wpływ na jej kondycje fizyczną oraz zdrowie psychiczne, pozwala na opracowywanie coraz skuteczniejszych sposobów na radzenie sobie z tymczasową niepłodnością. Epigenetyka zajmuje się właśnie szczegółową analizą czynników środowiskowych – ocenia ich wpływ na odczytywanie kodu genetycznego potomka. Przynosi więc nauce niezwykle wartościowe wnioski, które pomagają w opracowywaniu naturalnych, zgodnych z biologicznym trybem organizmu metod walki z niepłodnością. W szczególny sposób pomaga jednak zadbać o prawidłowy rozwój potomstwa – stworzenie mu solidnych podstaw do właściwego rozwijania się.