Nutropharma, producent Prenatal® to firma, która aspiruje do bycia liderem na rynku preparatów wspomagających zdrowie, urodę oraz dobre samopoczucie konsumentów.

Nieustannie staramy się reagować na potrzeby zmieniających się rynków i coraz bardziej wymagających konsumentów, dbając, aby być zawsze o krok przed innymi. Oferujemy nowoczesne, a przede wszystkim skuteczne produkty oraz udostępniać je konsumentom niezależnie od wieku, statusu materialnego oraz miejsca zamieszkania.

Aby zadowolić naszych klientów i sprostać ich rosnącym oczekiwaniom podążamy za światowymi trendami w dziedzinie zdrowia, urody i zdrowego trybu życia, respektując przy tym obowiązujące w Polsce przepisy i regulacje. Postępujemy zgodnie z zasadami etyki biznesowej, gospodarczej, społecznej i ekologicznej.

Jedną z najważniejszych dla nas linii produktowych jest marka produktów dla kobiet w ciąży i mam karmiących – Prenatal®. Mamy za sobą chlubną, wieloletnią historię. Z nadzieją patrzymy również w przyszłość ponieważ wierzymy, że nasze wyjątkowe produkty, w które wkładamy całe nasze dotychczasowe doświadczenie, wiedzę naukową oraz troskę o naszych wyjątkowych klientów, będą nadal cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem tych mam, które nam zaufały.

Niebawem Prenatal®, marka znana i ceniona przez lekarzy, farmaceutów, a przede wszystkim przez konsumentki, będzie obchodziła 24 urodziny. Z tej okazji warto sobie uświadomić jej historię na polskim rynku i zmiany jakim podlegała na przestrzeni tych lat.

  • Historia obecności marki Prenatal® w Polsce rozpoczyna się dokładnie 18 stycznia 1996 roku. Wtedy marka Prenatal® uzyskuje świadectwo ochronne dla znaku towarowego z Urzędu Patentowego. Rozpoczynają się prace przygotowawcze do rejestracji produktu w ówczesnym Instytucie Leków.
  • 13.05.1998 Prenatal® uzyskuje świadectwo rejestracji wydane przez Ministra Zdrowia jako produkt leczniczy bez recepty. Występuje w dwóch wariantach opakowań 30 i 100 tabletek. Jest to produkt dystrybuowany przez firmę Holbex, produkowany w USA, jako jeden z wielu produktów czołowej amerykańskiej marki Puritan’s Pride  – „Z inspiracji natury” z charakterystycznym kwiatuszkiem w logo.
  • Przez lata marka zyskuje zaufanie lekarzy, farmaceutów i konsumentek. Cechą charakterystyczną tego zestawu dla kobiet w ciąży są odpowiednio dobrane dawki kluczowych w tym okresie składników jak: żelazo, kwas foliowy, witaminy z grupy B, wapń i cynk.  W 2004 roku Prenatal® zostaje liderem rynku.
  • 2005 rok zostaje wprowadzony na rynek nowy produkt marki Prenatal® Complex – preparat dostosowany do potrzeb kobiet w I trymestrze ciąży. Po raz pierwszy w Polsce jest dostępny produkt, który zawiera łagodzący nudności i wymioty imbir oraz dawki witamin i składników mineralnych dopasowane do potrzeb i wymagań I trymestru.
  • 2005 rok W związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej oraz zmianami przepisów w prawie farmaceutycznym i żywnościowym – Prenatal® zostaje zarejestrowany jako suplement diety pod nazwą Prenatal® classic. Preparat jest wskazany od II trymestru ciąży do końca okresu karmienia piersią
  • W 2007 roku po raz pierwszy na rynku pojawia się preparat z kwasami omega-3 przeznaczony dla kobiet ciąży Prenatal® dha. Jest to produkt wspomagający rozwój mózgu i siatkówki oka dziecka oraz prawidłowy czas trwania ciąży. Prenatal® dha zawiera 300 mg DHA w jednej kapsułce zgodnie z ówczesnymi rekomendacjami towarzystw naukowych.
  • W związku ze zmieniającymi się wytycznymi wszystkie produkty marki Prenatal® uzyskują pozytywne opinie Centrum Zdrowia Dziecka i od 2009 roku mają status dietetycznego środka spożywczego specjalnego przeznaczenia medycznego. Taki status uzyskują produkty specjalistyczne o składach dostosowanych pod specjalne potrzeby określonych grup osób w tym wypadku kobiet w ciąży i mam karmiących  piersią. Takie produkty powinny być stosowane pod nadzorem lekarza.
  • Początek 2010 roku to wprowadzenie na rynek nowego produktu Prenatal® ProBaby. Po raz pierwszy na polskim rynku pojawia się specjalistyczny produkt do stosowania zarówno przez mężczyzn jak i kobiety, który wspiera płodność pary starającej się o dziecko.
  • W 2010 roku w związku z nowymi rekomendacjami ekspertów dla witaminy D Prenatal® classic został wzbogacony o dawkę 800 IU tej witaminy.
  • W 2011 roku zmieniają się rekomendacje dla kolejnego składnika jakim jest jod. Eksperci uznali, że nawet w przypadku nadczynności tarczycy kobieta w ciąży z uwagi na zwiększone potrzeby płodu powinna suplementować jod. Dlatego Prenatal® classic, który właśnie z uwagi na potrzeby kobiet z problemami z tarczycą jodu nie zawierał – od tego momentu został wzbogacony o jod. Do preparatu dodano również selen – składnik często niedoborowy w naszej diecie, a współdziałający wraz z jodem i niezbędny do prawidłowej pracy tarczycy.
  • W 2011 roku marka Prenatal® została wzbogacona o dwa kolejne produkty: Prenatal® gripcare przeznaczony dla kobiet w okresie przeziębienia i grypy oraz Prenatal® urocare stosowany w przypadku infekcji dróg moczowych.
  • Konferencja „Witamina D: minimum, maximum, optimum” przynosi kolejne zmiany jeśli chodzi o rekomendowaną dawkę witaminy D dla kobiet ciężarnych. Dlatego w 2013 roku również zmianie ulega ilość tej witaminy w Prenatal® classic i obecnie wynosi 2000 IU, co jest zgodne z najnowszymi wytycznymi.
  • 2014 rok – kolejna zmiana w ofercie marki. Na rynek wchodzi Prenatal® duo preparat łączący tabletkę Prenatal® classic i kapsułkę Prenatal® dha. Jest to również korzystniejsza oferta cenowa dla kobiet, które mogą kupować ten preparat taniej niż dotychczasowe dwa osobno zapakowane produkty.
  • Początek roku 2015 to kolejna ważna zmiana dla marki. Preparat Prenatal® complex zostaje zastąpiony produktem Prenatal® uno zalecany kobietom przygotowującym się do ciąży i w I trymestrze ciąży. Zgodnie ze zmieniającymi się wytycznymi i badaniami naukowymi z preparatu usunięto żelazo oraz kilka innych składników. Preparat zawiera tylko udokumentowane i najważniejsze składniki: jod, witaminę D, kwas foliowy, witaminę B6 i B12 oraz imbir. Preparat zawiera DNA Protection Formula i jest skoncentrowany na ochronie DNA zarodka. Dzięki zawartości imbiru łagodzi również nudności i wymioty ciężarnych.
  • Sierpień 2015 to kolejna ważna data w historii marki. W związku z nowymi wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego ulega zmianie dawka DHA rekomendowana kobietom ciężarnym. Jest to obecnie minimum 600 mg, dlatego zarówno Prenatal® duo jak i Prenatal® dha zawiera taką dawkę tego składnika.
  • W tym samym czasie kolejną metamorfozę przeszła również tabletka zawarta w Prenatal® duo i Prenatal® classic. Po raz pierwszy na rynek polski wprowadziliśmy cholinę i metylokobalaminę. Cholina to niezwykle ważna substancja, która korzystnie wpływa na rozwój centralnego układu nerwowego dziecka, ukrwienie łożyska oraz transport DHA z organizmu mamy do płodu. Metylokobalamina to aktywna forma witaminy B12, która jest lepiej wykorzystywana przez organizm.
  • Rok 2015 przyniósł również zmianę brandu, pod którym Prenatal® jest dostępny w polskich aptekach. Obecnie Prenatal® należy do marki NutroPharma i taka nazwa będzie widoczna na opakowaniach wszystkich produktów tej marki.

Jak widać z powyższej historii marka zmieniała się i obecne na rynku produkty tej marki: Prenatal® uno, Prenatal® duo, Prenatal® dha i Prenatal® classic niewiele mają wspólnego z pierwszym produktem Prenatal®, który pojawił się na polskim rynku prawie 18 lat temu. Jesteśmy elastyczni i szybko reagujemy na zmieniające się wytyczne, rekomendacje ekspertów, nowe badania naukowe, dostosowując skład naszych preparatów. Zmieniamy się, żeby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby przyszłych mam w różnych okresach ciąży i w okresie karmienia piersią. A wszystko to przy wsparciu wielu ekspertów z dziedziny ginekologii i położnictwa,  dietetyki, a ostatnio nawet epigenetyki i programowania żywieniowego.

Coraz szersze doniesienia naukowe, jak również szereg badań, z którymi również można zapoznać się w naszym serwisie, skłoniły nas do zaprojektowania produktów marki Prenatal® w oparciu o teorię epigenetyczną.

 

Wiedza i nauka są płynne. Codziennie jest publikowanych dziesiątki prac, które analizujemy w dziale naukowym i konsultujemy z szerokim gronem specjalistów: ginekologów, położników, dietetyków, farmakologów oraz genetyków. Dzięki temu nasze produkty są:

  • dostosowane do potrzeb dietetycznych Polek
  • zawierają odpowiednio dobrane dawki składników
  • realizują najnowsze trendy i zdobycze naukowe
  • innowacyjne
  • bezpieczne

Chcemy, aby nasze produkty jak najlepiej służyły naszym konsumentom, dlatego przekazujemy w Państwa ręce produkty najwyższej jakości, spełniające standardy bezpieczeństwa, oparte na poniższych założeniach.

Marka Prenatal® w nowej odsłonie została stworzona w oparciu o koncepcję mechanizmów epigenetycznych. Doskonale wiemy, że dziedziczymy cechy zakodowane w genach naszych rodziców, jednak według najnowszej wiedzy wiemy również, że możemy wpływać na aktywność niektórych genów poprzez czynniki inne jak np. dieta.

Przykłady dziedziczenia genów przez kolejne pokolenia

Czyli nie tylko geny determinują naszą przyszłość – nie tylko DNA jest naszym przeznaczeniem. Dlatego epigenetyka stała się bazą do stworzenia produktów, które zostały tak zaprojektowane, aby zawarte w nich składniki zarówno chroniły materiał genetyczny zarodka (DNA Protection Formula) w początkowych etapach ciąży, jak również miały wpływ na zdrowie i rozwój płodu w okresie ciąży, jak i później w dorosłym życiu dziecka (Epigenetic Nutriton Plan).

Z dostępnych danych naukowych wiemy, że to w jaki sposób odżywia się matka podczas ciąży ma  kolosalny wpływ na rozwój i zdrowie jej dziecka nie tylko podczas okresu płodowego, ale także już w wieku dorosłym.  Kształtujące się w tzw. okresach krytycznych zawiązki organów dostosowują się do warunków dobrobytu lub niedoboru składników odżywczych w macicy, tym samym kształtuje się ich wydolność czy też podatność na schorzenia. Jest to tak zwane programowanie żywieniowe znane pod bardziej komercyjną nazwą teorii 1000 pierwszych dni od momentu poczęcia.

Epigenetyka jest młodą dziedziną nauki, ale te 20 ostatnich lat przyniosło szereg publikacji, które pokazują dowody naukowe i korzyści, jakie może przynieść modyfikacja diety w okresie ciąży na przyszłe życie dziecka. Zmiany powstają na poziomie ekspresji genów, bez wpływu na strukturę DNA. Są one inicjowane przez grupy metylowe dostarczane z dietą (np. kwas foliowy, cholina, metylkobalamina), które tak zmieniają położenie w przestrzeni, że ma to wpływ na odczytywanie kodu genetycznego, a co za tym idzie aktywność pewnych istotnych dla funkcjonowania organizmu genów. Dzięki temu dochodzi do zmiany na poziomie komórek, całych organów, które mogą wpływać na przyszłe zdrowie dziecka i podatność na choroby cywilizacyjne w życiu dorosłym np. choroba niedokrwienna serca, cukrzyca typu II, otyłość, niektóre nowotwory, choroby autoimmunologiczne.

Literatura podaje szereg przykładów dziedziczenia epigenetycznego i warto je tutaj dla lepszego zobrazowania tego pojęcia przytoczyć:

  • Pszczoły robotnice i pszczoła królowa – mimo, że mają taki sam garnitur genowy, różnią się wyglądem, długością życia i rolą jaką pełnią w środowisku. To co je też różni to dieta w okresie kiedy są larwami. W królową rozwinie się tylko ta larwa, która w tym okresie jest żywiona mleczkiem pszczelim bogatym w substancje metylujące, które mają wpływ na odczytywanie kodu genetycznego.
  • Myszy agouti – jest to ciekawy model zwierzęcy, który posiada taki sam zestaw genów, czyli tak jak bliźnięta jednojajowe, powinny wyglądać tak samo. Jednak tak nie jest. Dlaczego? Na wygląd myszy oraz ich długość życia wpływa dieta, która była spożywana przez ich matki w okresie ciąży. Myszy o żółtej barwie sierści, otyłe i bardziej podatne na nowotwory rodziły się w momencie, kiedy matka była karmiona zwykłą karmą. Natomiast myszy o prawidłowej masie ciała, z brunatnym futerkiem i żyjące dłużej rodziły się myszom-matkom, których pokarm w czasie ciąży był wzbogacany m.in. przez cholinę.
  • Populacja Överkalix – dane osób z tej niewielkiej parafii szwedzkiej z XIX wieku dostarczyły niezwykłych dowodów, jak tryb życia dziadków może wpływać na zdrowie ich wnucząt. Okresy niedoboru żywności ze względu na słabe zbiory były przeplatane czasem obfitym w pożywienie. Okazało się, że drastyczne zmiany w dostępności pokarmu wpływały negatywnie na długość życia dzieci oraz wnuków. Jest to dowód, że stan odżywiania również jest dziedziczony przez kolejne pokolenia, bo ma wpływ nie tylko na organy rozwijającego się płodu, ale także na komórki rozrodcze.
  • Okres głodu w Holandii – odkrycie powiązania między niedoborem/nadmiarem substancji odżywczych możliwe było m.in. dzięki specyficznej grupie kobiet, które rodziły dzieci podczas głodu w Holandii (listopad 1944- maj 1945). Niedożywienie matki w początkowym okresie ciąży skutkowało podwyższonym ciśnieniem u jej dorosłego dziecka oraz zwiększeniem predyspozycji do otyłości. Z kolei niedobory żywieniowe podczas II i III  trymestru skutkowały zaburzeniami pracy nerek oraz cukrzycą typu II. Analiza próbek krwi od kilkuset osób urodzonych podczas głodu w Holandii wykazała, że niedożywienie matki na wczesnym etapie ciąży (1-10 tydzień) skutkowało trwałymi zmianami w schemacie metylacji DNA u badanych 59-latków.
  • Populacja kobiet z Gambii – to praca opublikowana niedawno, która wykazuje różnice w metylacji DNA w zależności od pory deszczowej lub suchej, w której kobiety zachodziły w ciążę. Jest to kolejne badanie potwierdzające mechanizmy epigenetyczne u ludzi i wskazujące, że odżywianie w okresie ciąży kształtuje „odczytywanie kodu genetycznego”, co bezpośrednio przekłada się na rozwój i zdrowie dziecka. Szczególnie istotne są tu składniki dostarczające reszt metylowych i wpływające na stabilność DNA czyli kwas foliowy, metylokobalamina, cholina.