Przez ostatnie miesiące przyzwyczaiłaś się już do roli mamy i zapewne nie wyobrażasz sobie, że mogłabyś swoją uwagę skupić na innych sprawach, niż te związane z twoim dzieckiem. Wiele mam odczuwa poczucie winy, gdy muszą zostawić dziecko i wrócić do pracy. Brak im jednak firmowego życia, wraz z jego społecznymi aspektami i nowych wyzwań. Chciałyby także być docenione i spełnione zawodowo. Te dwa obszary nie muszą ze sobą rywalizować. Badania pokazują, że dziecku zdecydowanie bardziej służy opieka spełnionej zawodowo i zadowolonej z siebie mamy, niż przebywanie z mamą, która jest zmęczona i znudzona codziennymi obowiązkami. Warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw przed powrotem do pracy, biorąc pod uwagę względy zawodowe, rodzinne, a także finansowe.
Mama na etacie
Powrót mamy do pracy to złożony proces, który należy dokładanie zaplanować. Na dobry początek zrób więc plan działania, a później sukcesywnie wdrażaj go w życie. Przed tobą wiele wyzwań, ale i mnóstwo radości. Pogodzenie roli mamy i pracownika będzie możliwe, jeśli właściwie ustalisz priorytety.
Czy jestem gotowa na rozłąkę z dzieckiem?
Okresowa rozłąka z dzieckiem przynosi korzyści zarówno rodzicom, jak i dziecku. Warto przygotować się na czas rozstania z maluszkiem trochę wcześniej. Zostaw dziecko na godzinę, dwie z babcią, nianią lub kimś z rodziny. Ważne, by dziecko przyzwyczajało się stopniowo, że nie tylko ty się nim opiekujesz. Wówczas spokojniej przyjmie kilkugodzinną rozłąkę. To czy zdecydujesz, że podczas twojego pobytu w pracy, dzieckiem zajmie się babcia, niania lub ktoś inny, zależy od wielu czynników, które powinnaś dokładnie przeanalizować. I choć pewnie obawiasz się, że nikt nie zajmie się twoim dzieckiem tak dobrze jak ty, z pewnością są osoby, które zajmą się pociechą wystarczająco dobrze. Najlepiej będzie, jeśli małe dziecko, pozostanie w swoim otoczeniu, wśród zabawek, które zna, w swoim pokoju, we własnym łóżeczku. Podczas twojej nieobecności dziecko rozwija swoją odwagę i pewność siebie, a to cechy, które z pewnością zaprocentują w jego życiu. Myśl więc o swoim powrocie do pracy jak o możliwościach, które dajesz wam obojgu.
Rozmowa z pracodawcą
Zanim wrócisz do pracy wybierz się na rozmowę z szefem. Tę rozmowę warto przeprowadzić na kilka tygodni przed powrotem, by pozostawić przełożonemu czas na przemyślenie poruszonych spraw. Z pewnością podczas twojej nieobecności wiele się w firmie zmieniło. Zapytaj więc o prowadzone aktualnie projekty oraz jaka będzie w nich twoja rola. Dowiedz się, jak szef widzi rytm wdrożenia cię w obowiązki, zasugeruj tempo twojej adaptacji. Ustal także godziny pracy i pamiętaj, że jeśli karmisz piersią przysługują ci dodatkowe przerwy w pracy. Rozsądnie gospodaruj własną energią i stopniowo wchodź w nową sytuację. Na wielkie wyzwania przyjdzie czas, gdy oswoisz się z dzieleniem czasu pomiędzy pracę i dom.
Podziel się obowiązkami
Ustal na nowo z rodziną i partnerem nowy podział obowiązków. Teraz, gdy czas będziesz dzieliła pomiędzy pracę, dom i opiekę nad dzieckiem, część obowiązków domowych powinni przejąć od ciebie inni domownicy. Zrób to z wyprzedzeniem uzgadniając szczegóły tak, by inni mogli zgłosić swoje uwagi.
Gdy już jesteś w pracy
Punktem wyjścia jest przede wszystkim skoncentrowany umysł. Skoncentrowany na tym, co jest tu i teraz. Więc jeśli jesteś w biurze – bądź w nim całą sobą, nie tylko ciałem, ale i umysłem. Jeśli natomiast spędzasz czas z dzieckiem, poświęć mu każdą chwilę swojej uwagi. W przeciwnym wypadku nie będziesz świadomie ani w pracy, ani z dzieckiem, możesz czuć się rozbita i nie móc wykonywać ani jednych ani drugich obowiązków tak, jak ci na tym zależy. Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej pozwoli ci na zbudowanie odrębnych obszarów. I w każdym z nich, możesz być w pełni szczęśliwa i spełniona.