Ciecie cesarskie a poród siłami natury

Kiedy wykonywane jest cięcie cesarskie?

Cięcie cesarskie jest wykonywane z tzw. wskazań medycznych planowych bądź w sytuacjach nagłych ratujących życie dziecka, bądź matki. Należy pamiętać, że jest to operacja brzuszna, która może nieść za sobą powikłania. Na operację musi wyrazić zgodę pacjentka.

Jeśli są wskazania planowe, to najczęściej z wyprzedzaniem ustalany jest termin cięcia cesarskiego. Chociaż coraz częściej zwraca się uwagę, żeby z wykonaniem operacji zaczekać do akcji skurczowej macicy. Zapobiega, to urodzeniu się dziecka przedwcześnie, kiedy nie jest jeszcze gotowe by być na świecie.Są sytuacje, w których nie ma innej możliwości narodzin dziecka niż przez cięcie cesarskie.

Jakie to są wskazania planowe?

  • ze strony matki – np. kardiologiczne, psychiczne, łożysko przodujące
  • ze strony dziecka – np. ułożenie poprzeczne, bądź pośladkowe, gdy dziecko jest za duże w stosunku do miednicy (niewspółmierność porodowa)

Jakie są wskazania nagłe do wykonania cięcia cesarskiego?

  • ze strony matki – np. brak postępu porodu czyli pomimo występujących skurczy szyjka macicy nie skraca się i nie rozwiera, stan przedrzucawkowy
  • ze strony dziecka – np. zaburzenia rytmu serca płodu.Jednym ze wskazań do wykonania cięcia cesarskiego jest tzw. tokofobia czyli paniczny lęk przed porodem, który odczuwa kobieta.

Kilka słów o porodzie naturalnym

Poród naturalny trwa zazwyczaj dłużej niż cięcie cesarskie (choć to też kwestia indywidualna). Każda rodząca ma inny próg bólowy i inaczej sobie z nim radzi. W trakcie porodu można skorzystać z różnych metod łagodzenia bólu porodowego np. imersji wodnej. Bądź skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego. W trakcie narodzin dziecka rodzącej może towarzyszyć bliska osoba. Jeśli partner nie chce uczestniczyć w porodzie, warto pozwolić jemu na podjęcie tej decyzji i wybrać inną osobę. Spotkałam się z sytuacjami, że kobiety rodziły z mamami, siostrami, przyjaciółkami itd.

Różnice obserwowane u dzieci w zależności od sposobu przyjścia na świat

Naturalnym ukończeniem ciąży jest poród drogami i siłami natury. Żeby akt narodzin rozpoczął się w organizmie uwalnia się określona mieszanka hormonów takich jak: oksytocyna, prolaktyna, endorfiny i adrenalina (jej pojawienie się w porodzie hamuje skurcze macicy). Gdy coraz więcej wydziela się oksytocyny, to skurcze pojawiają się coraz częściej i z coraz większą siłą. Dziecko otrzymuje sygnał, że nadszedł czas narodzin. Noworodek, który przeciska się przez kanał rodny jest odpowiednio stymulowany do przyjścia na świat. Płuca dziecka w życiu płodowym są wypełnione wodami płodowymi (ich produkcja zmniejsza się im bliżej do narodzin), w trakcie porodu są one wyciskane z płuc. Gdy dziecko rodzi się jest połączone z mamą za pomocą pępowiny i gdy ona tętni otrzymuje natlenowaną krew. To daje czas na podjęcie pierwszego oddechu, a zadanie ułatwia spora różnica temperatur jaką doświadcza noworodek w trakcie porodu.

W trakcie przebytej przez kanał rodny drogi jego układ pokarmowego zasiedlają się: pałeczkami z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drobnoustrojami z rodzaju Bacteroides, Clostridium i Eubacterium. Natomiast u dzieci urodzonych za pomocą cięcia cesarskiego obserwuje się mniej beztlenowców z rodzaju Bifidobacterium oraz z gatunku Bacteroides fragilis. Obserwuje się też opóźnioną kolonizację w jelitach przez drobnoustroje w stosunku do dzieci, które urodziły się drogami natury.
(źródło: http://annales.gumed.edu.pl/attachment/attachment/28482/09_05_an44_P_Janczewska.pdf)

Na dalszy rozwój flory bakteryjnej w układzie pokarmowym dziecka ma znaczenie jakie zostały wykonane procedury medyczne oraz w jaki sposób karmione jest dziecko. Pożądanym i najkorzystniejszym dla dziecka pokarmem jest ten od mamy.

Cięcie cesarskie a poród kilka kwestii

  • Ból – Cięcie cesarskie jest operacją, a dolegliwości bólowe pojawiają się po niej. Boli miejsce, w którym jest rana. Trzeba uważać, żeby nie wstać zbyt gwałtowanie. Gdy dziecko rodzi się naturalnie, to kobieta odczuwa ból w trakcie narodzin dziecka.
  • Rana – przy cięciu cesarskim rana jest zazwyczaj poprzeczna nad spojeniem łonowym. Natomiast przy porodzie naturalnym rana będzie jeśli zostało nacięte krocze.
  • Laktacja – u kobiet, które rodziły naturalnie rozpoczyna się dużo szybciej. Związane jest, to z naturalnie rozpoczętą czynnością skurczową. Szybszym przystawieniem dziecka do piersi. U kobiet po porodzie naturalnym zazwyczaj nawał pojawia się ok. 3-4 doby po narodzinach dziecka. Natomiast w przypadku cięcia cesarskiego planowanego zazwyczaj laktacja rozpoczyna się wolniej. Ważne jest jak najszybsze przystawienie dziecka do piersi. U kobiet po cięciu cesarskim nawał może pojawić się później nawet koło 6 doby od narodzin dziecka.

Warto podkreślić, że każda para matka i dziecko jest indywidualna. Są kobiety, które doświadczyły cudownych narodzin siłami natury. Bywa, że poród innych został przerwany cięciem cesarskim, choć bardzo chciały urodzić naturalnie. Kobiety, których poprzedni poród przebiegał z trudnościami i pozostawił złe wspomnienia odczuwają racjonalny lęk przed kolejną traumą. W parze matka plus dziecko każde jest indywidualnością. Razem stanowią duet niepowtarzalny. Nie ma zatem dla wszystkich jednej recepty na tzw. poród idealny. Każda para matka i dziecko ma swoją indywidualną historię narodzin.