Przygotowanie starszego dziecka na powiększenie rodziny jest niezwykle ważne. To, w jaki sposób zareaguje na brata lub siostrę, w dużej mierze zależy od tego jak wy, rodzicie, go do tego przygotujecie.
Kiedy powiedzieć dziecku o rodzeństwie?
Wstrzymaj się z informacją do końca pierwszego trymestru. Przypilnuj, by dziecko dowiedziało się o ciąży od ciebie, a nie od innych osób z waszego otoczenia. Ponieważ mniejszym dzieciom trudno jest wytłumaczyć czas, w jakim na świat przyjdzie rodzeństwo powiąż ten fakt z czymś, co nastąpi w okolicach planowanego porodu, np. świętami, zimą lub ciepłymi dniami. Bez zbędnych i wyssanych z palca opowieści o kapuście i bocianach wyjaśnij dziecku, że w twoim brzuchu rośnie mały dzidziuś i jak będzie już wystarczająco duży żeby z niego wyjść, to dziecko będzie miało braciszka lub siostrzyczkę. Aby ułatwić wyjaśnianie szczegółów dotyczących poszukaj w księgarniach książeczek dostosowanych do wieku dziecka i czytajcie je razem.
Bądź szczera
Otwarcie mów dziecku o tym, co się z tobą dzieje, jakie zmiany w tobie zachodzą. Przecież zauważa twoje zmęczenie, twój rosnący brzuch. Zabierz dziecko ze sobą na wizytę u lekarza, pokaż zdjęcie i film z usg. Jeśli zaczniesz odczuwać ruchy płodu przyłóż rączkę dziecka do twojego brzucha. Wtedy poczuje, że dzidziuś faktycznie istnieje. Niech dziecko czuje się ważnym uczestnikiem wydarzeń związanych z jego rodzeństwem, które niebawem przyjdzie na świat.
Potrzeba bliskości
Przytulaj dziecko tak często, jak tylko jest to możliwe. Jeśli z powodów zdrowotnych, np. bólu krzyża, nie możesz go brać na ręce, wyjaśnij mu, że to ze względu na ból pleców, a nie rosnące w brzuchu dziecko. Nie wiń za to nienarodzonego dziecka, bo od początku stworzysz u pierworodnego poczucie rywalizacji. Staraj się wynagrodzić innymi pieszczotami brak możliwości brania dziecka na ręce. Tulcie się więc do siebie na siedząco, leżcie razem podczas oglądania bajki czy czytania.
Mniej czasu
Zacznij przyzwyczajać starsze dziecko do faktu, że będziecie spędzać ze sobą trochę mniej czasu. Rozejrzyj się w okolicy, być może w pobliskim domu kultury są zajęcia, w których chętnie uczestniczyłoby starsze dziecko? To dobry moment, by dziecko miało zajęcie poza domem, jeszcze zanim pojawi się rodzeństwo. W przeciwnym razie poczuje się „wypchnięte” z domu.
Pomaganie
Zaangażujcie starsze dziecko w przygotowania do narodzin. Niech pomoże wybrać łóżeczko, ubranka, wystrój pokoju. Wyjaśnijcie, że jak dziecko się urodzi, będzie potrzebowało waszej uwagi i opieki, bo samo nic nie potrafi zrobić, nawet bawić się. Wyjaśnijcie, że opieka nad noworodkiem to zadanie dorosłych, jednak postarajcie się ustalić w jaki sposób dziecko będzie wam mogło pomóc już po narodzinach dziecka. Wybierzcie razem imię dla braciszka lub siostrzyczki. Uświadomcie także malcowi jakie korzyści płyną z posiadania rodzeństwa.
I nade wszystko zapewniajcie, że kochacie malca, i że zawsze znajdziecie czas, aby się z nim pobawić, poprzytulać, utulić do snu. I pamiętajcie, żeby kupić prezent dla dziecka od noworodka już po narodzinach. To drobny gest, który będzie początkiem ich wspólnej drogi.