Jak ubierać niemowlę w chłodne dni

Jak zatem ubrać dziecko na jesienno-zimowy spacer?

U niemowląt poniżej szóstego miesiąca życia stosunek powierzchni ciała do masy jest wyższy. Dodatkowo maluszki nie potrafią jeszcze wytwarzać ciepła za pomocą dreszczy. I właśnie dlatego potrzebują nieco więcej odzieży ochronnej, niż starsze dzieci i dorośli. Wystarczy jednak, że przykryjemy dziecko w wózku ciepłym kocykiem lub dodamy jedną warstwę więcej, niż my sami zakładamy. Jeśli więc masz na sobie pod kurtką podkoszulek i sweter dziecku załóż śpioszki, kaftanik, sweterek i kombinezon. Ubierając niemowlę powyżej szóstego miesiąca życia kieruj się przede wszystkim własnymi odczuciami. Dużo lepiej sprawdzi się kilka warstw lżejszej odzieży, niż jedna gruba. Na bieliznę wybieraj delikatną, miękką i gładką bawełnę. Unikaj wełny i lnu, które na delikatnej skórze dziecka mogą wywołać podrażnienia. Za to idealnie sprawdzą się jako okrycia wierzchnie, a także koce i pledy do wózka. Pamiętaj także o czapce, rękawiczkach i szaliku. W tym przypadku lepsze niż wełniane będą te z grubszej bawełny. Ochronią przed chłodem i delikatnie otulą wrażliwą skórę dziecka.

Jeśli dziecko już chodzi powinno mieć ciepłe nieprzemakalne buty. Warto zwrócić uwagę, by były luźne w palcach. Dzięki temu zmieści się w nich powietrze, które będzie dodatkową warstwą izolującą.

Jak sprawdzić czy dziecku nie jest za zimno?

Zimne dłonie o niczym jeszcze nie świadczą. Idealnym miernikiem jest kark dziecka. Jeśli kładąc na nim palce poczujesz zimno – załóż dziecku dodatkową warstwę. Gdy są na nim krople potu – zdejmij sweterek. Objawami chłodu są także: marmurkowa skóra, siniejące wargi, płacz, a także zmniejszona aktywność fizyczna. Natomiast niepokój dziecka oraz czerwona i spocona skóra mogą być objawami przegrzania.

Dzieci, podobnie zresztą jak i dorośli, źle znoszą nagłe zmiany temperatury. Jeśli więc na miejsce spaceru przemieszczasz się samochodem lub komunikacją, zdejmij dziecku czapeczkę, odkryj lub zdejmij jedną warstwę odzieży, a w samochodzie nie włączaj ogrzewania.

Przed wyjściem na spacer nakarm dziecko. Utrzymanie ciepła w organizmie wymaga spalania kalorii. Najedzony maluch będzie więc miał z czego czerpać potrzebną energię. Wielu rodziców przykrywa wózek osłonką przeciwdeszczową, nawet wtedy, gdy nie pada deszcz, traktując ją jako dodatkową osłonę termiczną. To duży błąd, ponieważ folia skutecznie blokuje dopływ świeżego powietrza. Folia jest bardzo przydatna, jednak tylko podczas opadów deszczu lub śniegu.

Pamiętaj także, aby buzię maluszka smarować łagodnym kremem. Nie zapominaj o okolicach noska i tuż pod nim, zwłaszcza podczas wietrznej pogody. Delikatne włoski w małym nosie, które zwykle zatrzymują wewnątrz wydzielinę, nie radzą sobie zbyt dobrze podczas chłodu.

Gdy wrócicie do domu katar powinien minąć, a krem lub wazelina, skutecznie ochronią delikatną skórę przed popękaniem. Bez względu na wiek, wszyscy cenimy wygodę. Ubierając dziecko postaraj się sobie wyobrazić, jak ty byś się czuła w tych ubraniach. Wybieraj więc miękkie, delikatne i przyjemne w dotyku tkaniny, wygodne, nie krępujące ruchów fasony i stonowane kolory. Takie, w których i ty dobrze byś się czuła. Bo nade wszystko w ubieraniu dziecka najważniejszy jest zdrowy rozsądek.