Właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? Gratulacje! To wyjątkowy etap w Twoim życiu – pełen radości i nowych doświadczeń. Tuż po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu możesz być podekscytowana, ale też i nieco przestraszona – pewnie w Twojej głowie aż roi się od pytań. To normalne, ale nie martw się, trafiłaś w dobre miejsce. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez przyszłe mamy w Twojej sytuacji.
Co robić po pozytywnym teście ciążowym?
To ekscytujący moment! Choć obecne testy ciążowe są super dokładne, ciążę można też potwierdzić badaniem Beta hCG, to następnie warto jednak odwiedzić lekarza. Zarezerwuj więc wizytę u ginekologa – jeśli masz swojego lekarza, który zna Twoją historię i zajmuje się także ciężarnymi, umów się do niego na wizytę. Możesz też sprawdzić termin u dostępnego ginekologa w placówce NFZ, do której jesteś zapisana.
Ciąża to doskonały czas, aby zacząć dbać o swoje zdrowie, zwracając uwagę na zdrowe nawyki żywieniowe i styl życia. Pomyśl, że robisz to dla siebie i Maluszka.
WSKAZÓWKA: Jeśli nie masz swojego zaufanego ginekologa lub nie prowadzi on ciąż, zwróć się do znajomych mam w okolicy. Z pewnością polecą Ci dobrego ginekologa, który zaopiekuje się Tobą i Twoim Maluszkiem.
Kiedy umówić się na pierwszą wizytę u lekarza po potwierdzeniu ciąży?
Zaleca się umówienie wizyty w pierwszych 6-8 tygodniach ciąży. Wizyta pozwoli lekarzowi ocenić stan zdrowia i ustalić plan opieki prenatalnej.
Co konkretnie robi lekarz na pierwszej wizycie? Prawdopodobnie potwierdzi ciążę poprzez wykonanie transwaginalnego badania USG. Zrobi z Tobą wywiad, podczas którego wypyta Cię o datę ostatniej miesiączki, wszystkie choroby, leki, przebyte operacje oraz samopoczucie, zostaniesz także zważona/zapytana o aktualną wagę. Zleci listę badań do wykonania (taką listę na I trymestr znajdziesz tu: KLIKNIJ), odpowiednią suplementację, ustali harmonogram wizyt (najczęściej jest to raz na miesiąc przez pierwsze kilka miesięcy), a także odpowie na Twoje pytania.
WSKAZÓWKA: Poszukaj ginekologa położnika, który przyjmuje porody w szpitalu, o którym myślisz, jeśli chodzi o poród lub który znajduje się w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania. Dzięki temu będziesz mogła przez cały czas ciąży, włącznie z porodem, być pod opieką jednego położnika, a to dobra opcja dla Ciebie i Maluszka.
Jakie są pierwsze objawy ciąży i jak sobie z nimi radzić?
Pierwsze oznaki ciąży możesz zauważyć już po kilkunastu dniach od poczęcia. Główny objaw wczesnej ciąży to zwykle brak miesiączki w spodziewanym czasie. Inne symptomy występujące po zapłodnieniu, to:
- poranne mdłości i/lub wymioty
- zgaga
- zaparcia
- bóle i zawroty głowy
- uczucie senności i przemęczenia
- zmienność nastroju i zachowania
- problemy ze snem
- tkliwość i bolesność piersi
- plamienia lub niewielkie krwawienia
Pamiętaj, że wymienione objawy mogą wyglądać inaczej u każdej ciężarnej.
Jak możesz sobie poradzić z tymi objawami? Oto kilka wskazówek.
Nudności i wymioty zwykle ustępują po I-wszym trymestrze. W opanowaniu tej dolegliwości może pomóc np. imbir – świeży dodany do herbaty albo jako napar – złagodzi mdłości. Możesz też sięgnąć po Prenatal UNO dla kobiet w I trymestrze ciąży, który nie tylko zawiera kwas foliowy, cholinę i inne składniki rekomendowane przez PTGiP na ten okres ciąży, ale również standaryzowany imbir.
Ból głowy, który możesz odczuwać, spowodowany jest zwykle zwiększoną produkcją estrogenu. Jeśli jest uciążliwy, poproś lekarza lub farmaceutę w aptece o leki bezpieczne dla kobiet w ciąży. Zawroty głowy z kolei mogą mieć swoją przyczynę w nadmiarze stresu i przemęczeniu – spróbuj znaleźć więcej czasu na odpoczynek i regenerację – dla dobra Was obojga.
Zmęczenie i senność to częsty objaw wczesnej ciąży. Bywa nawet i tak, że przyszła mama zasypia „na stojąco”. To bezpośredni efekt działania progesteronu i intensywnego rozwoju płodu. W końcu rośnie w Tobie nowe życie – to pochłania mnóstwo energii! Te objawy zwykle ustępują ok. 16-tego tygodnia ciąży. Nasza rada? Po prostu śpij, kiedy Twój i Maluszka organizm tego potrzebuje.
U niektórych kobiet mogą występować na początku plamienia lub krwawienia, które uznawane są za miesiączkę. Są związane zwykle z procesem zagnieżdżania się zarodka w macicy. Koniecznie skonsultuj ten objaw z lekarzem.
WSKAZÓWKA: Nudności, zmęczenie i wzmożona senność to częste symptomy wczesnej ciąży. Dbaj o zdrową i zrównoważoną dietę, unikaj stresu i pamiętaj o regularnym ruchu, np. spacerach.
Czy możesz nadal ćwiczyć w ciąży?
Ruch jest zazwyczaj bezpieczny w ciąży, ale skonsultuj się z lekarzem. Dużo zależy od Twojego stanu zdrowia i tego, czy i jak byłaś aktywna wcześniej. Wybierz łagodne aktywności, takie jak spacery, joga dla ciężarnych lub pływanie.
WSKAZÓWKA: Aktywność fizyczna jest bardzo dobrą formą przygotowania do porodu. Warto więc się ruszać, o ile nie ma ku temu przeciwwskazań. Tu znajdziesz ćwiczenia przygotowujące do porodu – KLIKNIJ.
Jakie są zalecenia dotyczące żywienia w ciąży?
Zbilansowana dieta jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju ciąży i rozwoju Maluszka. Czy wiesz, że dietą i dobraną suplementacją możesz wpłynąć nie tylko na rozwój dziecka w Twoim brzuszku, ale i na jego zdrowie w przyszłości? Tak – odpowiednią dietą i suplementacją możesz wpłynąć na odporność, alergie, podatność na choroby i wiele innych aspektów – to nie są puste słowa, tylko wyniki badań naukowych ostatnich dziesięcioleci.
Jak powinnaś się odżywiać w ciąży? Posiłki powinny charakteryzować się wysoką wartością odżywczą i adekwatną do zapotrzebowania wartością kaloryczną – a ich celem powinno być dostarczenie odpowiedniej ilości energii oraz wszystkich składników odżywczych potrzebnych Wam obojgu w okresie ciąży. I nie oznacza to jedzenia za dwóch (zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta, ale niewiele), ale o jakość pożywienia.
Planując swoje posiłki, zadbaj o to, by na talerzu znajdowały się:
- węglowodany – głównie te złożone, czyli: kasze, pełnoziarniste pieczywo, makarony razowe oraz warzywa, w tym warzywa strączkowe oraz owoce
- białko – zapotrzebowanie na białko w okresie ciąży wzrasta, warto więc sięgać nie tylko po chude mięso, nabiał i jaja, ale i źródła białka roślinnego, np. warzywa strączkowe
- tłuszcz – zaleca się ograniczenie produktów pochodzenia zwierzęcego (czylim.in. tłustego, czerwonego mięsa i pełnotłustego nabiału), za to ważniejsze jest dostarczenie tłuszczów pochodzenia roślinnego, które znajdziesz w orzechach, pestkach dyni, nasionach słonecznika, siemieniu lnianym, awokado, a także w olejach roślinnych.
WSKAZÓWKA: W ciąży powinnaś PRZEDE WSZYSTKIM pamiętać o kwasach tłuszczowych omega 3, czyli głównie DHA i EPA – znajdziesz je w tłustych rybach, ale ze względu na trudną dostępność wysokiej jakości ryb, warto w przypadku tego składnika postawić na suplementację. DHA jest NIEZWYKLE ważne, zwłaszcza na początku ciąży (i na etapie jej planowania), ponieważ umożliwia zagnieżdżenie się zarodka w macicy, co wiąże się potem ze zmniejszeniem ryzyka m.in. porodu przedwczesnego.
Jakich produktów powinnaś unikać w ciąży?
Przez cały okres ciąży powinnaś unikać:
- surowego mięsa (tatar, długo dojrzewające szynki i wyroby mięsne, wędliny wędzone na zimno)
- wędzonek
- surowych jaj
- surowych ryb
- niepasteryzowanego mleka i jego przetworów.
Dlaczego? Te produkty zwiększają ryzyko zakażeń mikrobiologicznych, dlatego w diecie kobiet w ciąży są niemal zakazane. Zastanów się także nad grzybami oraz kawą. Bezwzględnie unikaj alkoholu, papierosów i innych używek.
WSKAZÓWKA: Dokładne materiały na temat tego, co i jak powinnaś jeść w ciąży wraz ze źródłami najnowszych badań i zaleceń znajdziesz tu: KLIKNIJ.
Jakie witaminy lub suplementy są potrzebne na początku ciąży?
Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników oraz eksperci rekomendują u wszystkich kobiet w okresie ciąży suplementację:
- kwasem foliowym
- jodem
- DHA i EPA
- D.
W najnowszych badaniach wymienia się także cholinę – obok kwasu foliowego, oraz w późniejszych trymestrach – laktoferynę.
Kwas foliowy to prawdopodobnie pierwsza „witamina”, jaka może przyjść Ci do głowy, gdy dowiadujesz się o ciąży. I słusznie – powinien być uzupełniany w diecie przyszłej mamy już od samego momentu zapłodnienia, a nawet wcześniej. Wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe, ale powinnaś zacząć suplementować go jak najwcześniej, ponieważ chroni dziecko przed wadami cewy nerwowej, rozwojowymi oraz genetycznymi, jak autyzm czy zespół Downa.
WSKAZÓWKA: Ostatnie badania naukowe pokazują, że nawet 70% polskich kobiet może mieć problem z metabolizowaniem (czyli – generalnie mówiąc – przyswajaniem) kwasu foliowego. Co oznacza, że… sam kwas foliowy może nie wystarczyć. Zwłaszcza w dobie coraz późniejszych i przez to mocniej zagrożonych np. autyzmem czy zespołem Downa, ciąż. Dlatego naukowcy coraz bardziej pochylają się nad choliną, czyli wit. B4. Nie zastąpi ona działania folianów, ale może wpłynąć na ich skuteczność, szczególnie u kobiet wolniej metabolizujących kwas foliowy, czyli u prawie każdej kobiety. Suplement diety dla przyszłych mam w I trymestrze zarówno z kwasem foliowym, jak i choliną, znajdziesz tu: KLIKNIJ.
Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?
W Kodeksie Pracy nie istnieją przepisy, określające moment, w którym powinnaś poinformować pracodawcę o ciąży. Z jednej strony utarło się i czasem zalecają też tak lekarze, by poczekać z tymi wieściami do końca I-wszego trymestru ze względu na większe ryzyko poronienia. Z drugiej jednak strony – wiele zależy od rodzaju wykonywanej przez Ciebie pracy. Gdy pracujesz ciężko fizycznie lub/i zmianowo – poinformuj pracodawcę jak najszybciej, by mógł – zg z przepisami polskiego prawa – przystosować rodzaj pracy dla kobiety w ciąży. Pamiętaj, że w ciąży nie możesz pracować w porze nocnej ani w godzinach nadliczbowych.
Czy polskie prawo chroni kobietę w ciąży przed zwolnieniem? Jeśli masz podpisaną umowę na czas nieokreślony – tak. W innych sytuacjach sprawa staje się nieco bardziej skomplikowana. Więcej na temat praw kobiet w ciąży przeczytasz tu: KLIKNIJ.
Jak radzić sobie z porannymi mdłościami i zmęczeniem?
Bieganie do toalety, kiedy tylko poczujesz zapach jedzenia (które zresztą do niedawna lubiłaś!) to może być jeden z pierwszych objawów, na jaki zwrócisz uwagę i który prawdopodobnie każe Ci się zastanowić, czy nie jesteś w ciąży. Mdłości i wymioty to efekt obecności w organizmie kobiety gonadotropiny kosmówkowej – hormonu ciążowego, który jest produkowany już kilka dni po zapłodnieniu.
Najpierw Cię pocieszymy – to zazwyczaj mija po kilku tygodniach. Jak poradzić sobie z nudnościami w ciąży?
- spróbuj zjeść pierwszy posiłek jeszcze przed wstaniem z łóżka (np. ciastko imbirowe, sucharek)
- unikaj dużych posiłków oraz potraw smażonych czy bardzo ostrych lub drażniących w inny sposób
- zadbaj o higienę jamy ustnej – świeży zapach pasty może pomóc złagodzić mdłości
- spróbuj zredukować stres – emocje mają ogromny wpływ na Twój organizm
- sięgnij po imbir – ma właściwości przeciwwymiotne i łagodzące nudności; możesz zaparzyć świeży imbir, dodać go do potraw czy upiec (lub kupić) ciasteczka z jego dodatkiem
Staraj się jeść niewielkie posiłki przez cały dzień, unikaj tłustych i ciężkostrawnych potraw. Pamiętaj o odpoczynku i śnie.
WSKAZÓWKA: Częste mdłości i wymioty mogą być przyczyną odwodnienia przyszłej mamy i niedożywienia płodu. Dlatego próbując opanować te dolegliwości, starasz się również dla dziecka, nie tylko dla siebie. Szczególnie ważna w tym okresie jest właśnie suplementacja – dzięki niej możesz mniej martwić się o niedobory w diecie, wynikające właśnie z niechęci do jedzenia i picia przez mdłości. Dobrym sposobem na połączenie wartościowej suplementacji w I trymestrze i sposobu na złagodzenie mdłości jest też Prenatal UNO – KLIKNIJ.
Kiedy mogę poczuć pierwsze ruchy dziecka w brzuchu?
Najczęściej pierwsze ruchy dziecka kobiety odczuwają ok. 20-tego tygodnia ciąży. Gdy jest to kolejna ciąża – ruchy mogą być wyczuwalne wcześniej – między 15. a 18. TC. Pierwsze ruchy są delikatne, przypominają przelewanie i bulgotanie, więc możesz je nawet przegapić. Nie martw się – w kolejnych tygodniach ciąży, kiedy Maluszek urośnie i będzie mu trudno zmieścić się w Twoim brzuchu, z pewnością poczujesz jego kopnięcia mocniej!
Mamy nadzieję, że przydadzą Ci się rady i wskazówki, jakie znalazłaś w tym artykule. Ciąża to początek pięknej podróży – pełnej emocji, czasem trosk, ale i radości. Pamiętaj, że każda ciąża jest wyjątkowa. Ważne jest, aby słuchać swojego ciała, korzystać z pewnych źródeł informacji i regularnie konsultować się z lekarzem lub położną. Teraz, gdy zaczynasz to magiczne doświadczenie, dbaj o siebie i ciesz się każdą chwilą!
Po więcej na temat przygotowania do ciąży oraz ciąży regularnie zaglądaj tutaj: KLIKNIJ.