Czy szczepić się w ciąży przeciwko COVID-19 ?

Szczepienia kobiet w ciąży przeciwko COVID-19 to wciąż dosyć delikatny temat. Kobiety i ich rodziny boją się, że szczepienie może negatywnie wpłynąć na prawidłowy przebieg ciąży i rozwój dziecka.

Dlatego też, tak ważne stają się doniesienia poszerzające wiedzę na ten temat.

W październiku br ukazało się badanie w The New England Journal of Medicine, w którym nie wykazano zależności pomiędzy szczepieniem w ciąży a większym ryzykiem poronienia.

Wnioski nt. braku wpływu szczepień na zwiększone ryzyko poronienia zostały oparte na obserwacjach ponad 16000 Norweżek, z których 5,5% zostało zaszczepionych w 1 trymestrze ciąży.

W badaniach wykazano, że procent poronień był porównywalny pomiędzy grupą kobiet szczepionych i nie szczepionych (30% vs 32% ) w ciągu ostatnich 5 tyg. Przed poronieniem oraz 32% do 33% w grupie zaszczepionych w ciągu ostatnich 3 tyg. Wyniki te bezsprzecznie wykazują, iż szczepienia w I trymestrze ciąży nie zwiększają ryzyka poronienia.

Doniesienia te w zestawieniu z faktami, że

• ciężarne 2 razy częściej chorują na COVID-19

• są szczególnie narażone na ryzyko ciężkiego przebiegu choroby ze względu na zmiany fizjologiczne związane z ciążą jak min. Obrzęk śluzówek czy uniesienie przepony

• ciężarne ciężej chorują na COVID-19: jak wynika z badań u 17,4 % chorych ciężarnych wystapi zapalenie płuc, 17 % będzie poddane tlenoterapii a 3,3% może być przyjętych na oddział intensywnej terapii

Dają kolejny argument do tego, by szczepić kobiety w ciąży już w pierwszym trymestrze. Ciąża to wyjątkowy stan, który wymaga szczególnej opieki. W tym wyjątkowym czasie dbajcie o siebie Drogie panie, wysypiajcie się, chodźcie na spacery, właściwie się odżywiajcie i uzupełniajcie składniki niedoborowe wspierające prawidłowy rozwój ciąży i płodu. Po prostu dbajcie o swoją odporność.

ŹRODŁO:  https://www.termedia.pl/ginekologia/Ciezarne-prawie-dwa-razy-czesciej-choruja-na-COVID-19,43796.html