Jak przygotować się do porodu?

Autor: Katarzyna Płaza-Piekarzewska
magister położnictwa

Nim jednak będę mówić dokładnie o porodzie i miejscach narodzin, to postaram się wypunktować, jak możemy się do niego przygotować.

  1. Biorąc udział w zajęciach edukacyjnych dla kobiet w ciąży prowadzonych przez położne od 21 tygodnia ciąży
  2. Uczęszczając do szkoły rodzenia
  3. Chodząc na zajęcia z jogi dla kobiet w ciąży
  4. Na 6 tygodni przed planowanym terminem porodu warto spakować torbę do porodu
  5. Wybierając miejsce porodu (Domy Narodzin, poród w domu bądź konkretnym szpitalu)
  6. Wybierając indywidualną opiekę położnej w trakcie porodu7. Opracowując plan porodu

Ad. 1 Spotkania edukacyjne z położną. W zajęciach może skorzystać każda kobieta w ciąży. Wystarczy wybrać się do przychodni, która ma podpisany kontakt z NFZ-etem i wybrać położną środowiskową. Następnie umówić się z nią na spotkanie edukacyjne w domu. Jedyny warunek to wiek ciąży – 21 tygodni. Warto pamiętać, że wybraną położną można raz zmienić bezpłatnie.

Ad. 2 W trakcie ciąży warto skorzystać z zajęć Szkoły Rodzenia. Na rynku jest dostępnych mnóstwo szkół. Warto wybrać program, który najbliższy jest naszemu sercu. Dlaczego warto skorzystać? Mamy okazję spotkać bardzo ciekawych wykładowców, od których możemy dowiedzieć się jak skutecznie łagodzić ból porodowy, jak pielęgnować noworodka i dbać o sferę psychiczną. Dodatkowo ważne jest, że panowie biorą udział w zajęciach. To pozwala im też zaangażować się jeszcze bardziej w przygotowania do narodzin dziecka. Warto wybierając taką szkołę kierować się jej programem, terminem zajęć (zbyt późne zajęcia nie służą przyswajaniu wiedzy).

Ad. 3 Joga w ciąży – dlaczego tak? Jeśli kobieta w ciąży nie ma przeciwwskazań do uprawiania sportów, to warto by była aktywna. Joga u kobiet w ciąży dozwolona jest po 15 tygodniu, również dla mam bliźniaków. W trakcie jogi wykonywane są ćwiczenia fizyczne, techniki oddychania oraz relaksacja. Poza tym w trakcie jogi lepiej poznajemy swoje ciało, uczymy się kierować oddechem, co przydaje się w trakcie porodu.

Ad. 4 Pakowanie torby do szpitala – bardzo ważne, żeby torbę do szpitala spakować z partnerem. Partner powinien wiedzieć gdzie co jest. Jak zostanie poproszony o podanie ubranek dla dziecka, to to zrobi. Czasami panowie, którzy nie wiedzą, co gdzie jest, zaczynają się niepotrzebnie stresować. Nie wiedzą jak wygląda pampers, a jak podpaska poporodowa. Warto ich wcześniej uprzedzić. Torba powinna być spakowana tak, że wszystkie niezbędne rzeczy do porodu są pod ręką na wierzchu torby, zaś rzeczy na później powinny leżeć na spodzie torby. Najlepiej spakować torbę do szpitala na 6 tygodni przed terminem porodu.

Ad.5 Bardzo ważnym elementem jest wybór miejsca porodu. Zawsze proponuję, by przyszli rodzice zrobili sobie wycieczkę do wytypowanych szpitali, przeszli się po nich od izby przyjęć, do oddziału położniczego i, jeśli będzie taka możliwość, zobaczyli salę porodową. To później procentuje w trakcie porodu, kiedy jest bardzo dużo emocji. Zaś miejsce narodzin jest oswojone. Warto też dopytać o cennik szpitala – w niektórych placówkach pobierane są opłaty np. za sale o podwyższonym standardzie.

Szpital jako miejsce narodzin wybiorą przyszłe mamy, które czują się w nim bezpiecznie, lub te które nie mają innego wyjścia ponieważ chorują np. na cukrzycę ciążową.

Natomiast kobiety, które czują się świetnie i ich badania są wzorowe mogą rodzić gdzie chcą. Wtedy oprócz szpitala, mogą wybrać Dom Narodzin bądź własny dom. Domy Narodzin to miejsca, w których poród przebiega fizjologicznie bez niepotrzebnej medykalizacji – korzysta się z naturalnych środków uśmierzających ból. Sale wyglądają jak pokoje w domu. Tutaj jest też zapewniona obsługa medyczna. Natomiast gdy chcemy rodzić w domu musimy znaleźć położną, która podejmie się przyjęcia porodu. Listę położnych znajdziecie na stronie Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni: http://www.dobrzeurodzeni.pl/wyszukiwarka/wojewodztwo/mazowieckie.html

Ad. 5 Wybór położnej. Jedni uważają, że to jest bardzo dobra inwestycja, inni, że niepotrzebna. Dlaczego? Na sali porodowej pracują położne, które sprawują opiekę nad kobietą rodzącą. Ich uwaga skupia się na kilku pacjentkach. W zależności od sytuacji każdej z pacjentek jednej muszą poświęcić więcej czasu innej mniej. Ciężko powiedzieć na jaki dyżur traficie czy tzw. spokojniejszy, czy będzie bardzo dużo pacjentek. Dlatego warto zastanowić się nad tym jakie, jako para, macie potrzeby. Może chcecie, żeby przez większość porodu towarzyszyła Wam jedna osoba. Będziecie chcieli, żeby była dostępna na każdą prośbę. Żeby przyjęła na świat wyczekane dziecko – wtedy warto skorzystać z możliwości indywidualnej opieki w trakcie porodu. Wybieracie położną i umawiacie się z nią na spotkanie. Jeśli się na nią zdecydujecie podpisywana jest umowa. Jak wiadomo porodu się nie przewidzi, może zaistnieć sytuacja, w której położna nie będzie mogła przyjechać. Warto dopytać ją, czy ktoś będzie mógł ją zastąpić. Jeśli tak, warto spotkać się też z tą drugą położną.

Ad. 6 Opracować plan porodu. Najlepiej z położną. Plan porodu składa się z kilku etapów, takich jak poród czy aspektu związanego z dzieckiem, np.: pierwszym kontaktem skóra do skóry. Poruszone zostaną pytania o karmienie piersią, o zgodę na pierwsze szczepienie dziecka. Taki plan porodu przybliża przyszłej mamie pewne procedury mające miejsce w jego trakcie, np. konieczność wykonywania zapisu KTG (zapis czynności serca oraz skurczu macicy). Oprócz tego zostaną omówione różne sposoby ukończenia porodu. Pozwala też na zweryfikowanie potrzeb kobiety np. czy chciałaby rodzić w wannie. Podczas tworzenia planu porodu przyszła mama dowie się, o co poprosić położną, która będzie się nią opiekować. Na przykład, żeby nie nacinała krocza z wyłączeniem sytuacji, gdy byłoby to konieczne. Rozpisanie planu porodu i weryfikacja potrzeb jakie ma kobieta, pozwolą wybrać najodpowiedniejsze miejsce do porodu.