Jakie witaminy są niezbędne dla prawidłowego przebiegu ciąży Dlaczego są ważne dla rozwoju dziecka Poradnik dla przyszłych mam.

Kluczowe składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego przebiegu ciąży

Zgodnie z aktualnymi źródłami wiedzy istnieje kilka zasadniczych składników odżywczych, które suplementowane w optymalnej dawce wspierają prawidłowy rozwój naszej pociechy od najwcześniejszych etapów ciąży. Wśród nich wyróżniamy między innymi foliany, jod, selen, witaminę D, żelazo, witaminę B12, B6, DHA oraz cholinę. Większość z wymienionych składników zawierają zestawy witamin zalecanych w ciąży.

Dlaczego suplementacja witamin i mikroelementów jest tak istotna?

Dieta stanowi jeden z podstawowych czynników środowiskowych, mających zasadniczy wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Nawet niewielkie niedobory niektórych substancji odżywczych mogą skutkować wystąpieniem poważnych wad rozwojowych płodu, być przyczyną poronień lub całkowicie uniemożliwiać koncepcję.

Epigenetyka, czyli geny to nie wszystko

Epigenetyka jest nauką zajmującą się dziedziczeniem pozagenowym. Bada ona czynniki zewnętrzne mające wpływ na odczytanie informacji genetycznej. Takim czynnikiem może być…nasza dieta. Wydaje się to nieprawdopodobne, jednak to co jemy wpływa na ekspresję genów naszych dzieci. Kluczowym zjawiskiem implikującym tego rodzaju zmiany jest metylacja DNA, powodująca „wyłączanie” pewnych genów, o często niekorzystnym wpływie na przyszłe zdrowie. Pod tym kątem szeroko badana jest cholina.

Dlaczego witaminy i mikroelementy są ważne dla rozwoju dziecka?

Przyszła mama już na etapie prekoncepcyjnym może mieć wpływ na zapewnienie swojemu dziecku optymalnych warunków dla prawidłowego rozwoju. Z całą pewnością właściwa podaż niezbędnych składników odżywczych ma zasadnicze znaczenie dla niezaburzonego procesu kształtowania się narządów i układów dziecka.
Należy jednak pamiętać, że podobnie jak niedobór witamin i mikroelementów może być szkodliwy, tak samo ich nadmiar. Dlatego też wybór odpowiedniego preparatu w ciąży jakim jest np. Prenatal należy dostosować do indywidualnych potrzeb kobiety, najlepiej w porozumieniu z lekarzem.