Ciąża jest czasem szczególnym nie tylko ze względu na wyjątkowe przeżycia i emocje towarzyszące oczekiwaniu na dziecko, ale także z uwagi na osobliwe potrzeby zmieniającego się organizmu mamy i rozwijającego się w jej brzuchu maluszka.

Ciąża jest czasem szczególnym nie tylko ze względu na wyjątkowe przeżycia i emocje towarzyszące oczekiwaniu na dziecko, ale także z uwagi na osobliwe potrzeby zmieniającego się organizmu mamy i rozwijającego się w jej brzuchu maluszka.


Prawidłowe zaopatrzenie w składniki odżywcze zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym, jest szczególne ważne w okresach wzmożonego zapotrzebowania, którym bez wątpienia jest ciąża.
Brak równowagi pomiędzy poszczególnymi elementami diety – czy to ich niedobór, czy nadmiar – może stanowić czynnik uniemożliwiający koncepcję lub wpłynąć niekorzystnie na prawidłowość rozwoju ciąży na jej wczesnych etapach.

Czy suplementacja witaminowa jest konieczna?

Właściwie zbilansowana, bogata w naturalnie występujące witaminy i mikroelementy dieta jest wystarczająca do pokrycia zapotrzebowania w normalnych warunkach. Jednak w czasie ciąży, gdy potrzeby są znacznie większe, dostarczenie ich tą drogą może nie być dostateczne.

Dlaczego dieta to nie wszystko?

Zwiększone zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze w ciąży jest prostą konsekwencją tego, iż w tym okresie dieta mamy musi zabezpieczyć również potrzeby jej rozwijającego się dziecka. Jednak to nie jedyna przyczyna – wysokie stężenie progesteronu oraz idące za tym przemiany zachodzące w ciele kobiety prowadzą do znacznego ograniczenia biodostępności pewnych składników diety. Właściwe odżywianie nie jest więc wystarczające – warto zatem rozważyć kwestię, czy zażywać witaminy w ciąży.

Kiedy należy rozpocząć suplementację witamin i mikroelementów?

O suplementacji witamin i mikroelementów najlepiej pomyśleć jeszcze na etapie planowania ciąży, minimum na kilka tygodni przed zapłodnieniem. Wczesny okres rozwoju płodu jest czasem krytycznym dla kształtowania się narządów i układów, stąd istotne, by wtedy podaż substancji odżywczych była wystarczająca.

Co powinien zawierać preparat wielowitaminowy?

Należy zwrócić uwagę, by w przyjmowanym przez nas preparacie znalazły się m.in. takie składniki jak foliany, witamina D, jod, cholina, DHA, witamina B6 oraz B12.
Przy czym trzeba pamiętać, że zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy może być nieco różne u poszczególnych kobiet, zatem suplementację należy dostosować do indywidualnych potrzeb przyszłej mamy. Najlepiej, by włączenie każdego preparatu skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.


genyciazajpg.jpg

Jestem w ciąży

Kiedy kobieta widzi na teście ciążowym upragnione dwie kreseczki – zmienia się całe jej dotychczasowe życie. Również w życiu jej partnera zachodzą wówczas nieodwracalne zmiany. Przyszła mama musi liczyć się z tym, że pojawią się dolegliwości w ciąży, takie jak np. nudności. Przyszły tata powinien zaś wiedzieć, jak wygląda żywienie kobiety w ciąży – jakich produktów będzie ona w najbliższym okresie najbardziej potrzebować, które są niezbędne do zadbania o prawidłowy rozwój dziecka i całkowicie bezpieczne, a których powinna się kategorycznie wystrzegać. W związku z mnogością pytań i niejasności – radzimy i pomagamy przejść przez ten wymagający czas.

Kategorie

ostatnie posty