Planujesz ciążę? Sprawdź jakie witaminy i mikroelementy są istotne by przygotować organizm do nowej roli

Decydując się na powiększenie rodziny warto skupić się nie tylko na kompletowaniu wyprawki, czy urządzaniu pokoju dla maluszka – to niezmiernie ważne, by kobieta odpowiednio przygotowała swój organizm do nowej roli. Istotna jest dbałość o zachowanie właściwego poziomu aktywności fizycznej, zdrową dietę oraz suplementację witamin i mikroelementów. To niezwykle ważne na etapie, jakim jest planowanie ciąży. Jakie witaminy są znaczące dla matki w okresie prekoncepcyjnym i dlaczego?

Jak dobrać odpowiedni preparat wielowitaminowy?

Decydując się na konkretny preparat trzeba zwrócić uwagę, czy zawiera on w swoim składzie takie składniki jak kwas foliowy, DHA, cholina, witamina D czy jod. Pamiętajmy, że każda kobieta jest inna, a co za tym idzie również zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy jest indywidualne, dlatego suplementację należy dostosować do konkretnej sytuacji, najlepiej w porozumieniu z lekarzem.

Foliany obniżają ryzyko wad cewy nerwowej

Przyjmowanie kwasu foliowego, które należy rozpocząć minimum 6 tygodni przed planowaną koncepcją, to bardzo ważny element przygotowania do ciąży. Niedobór tego składnika może prowadzić do poważnych wad cewy nerwowej, układu moczowego, czy serca. Z uwagi na zaburzenia metabolizmu kwasu foliowego, które mogą dotyczyć aż połowy populacji polskich kobiet, należy przyjmować go wraz z formą zmetylowaną, co ma znaczenie dla lepszego wykorzystania przez organizm. Biodostępność kwasu foliowego wspomagają również jednocześnie przyjmowane witaminy B6 i B12.

Cholina – obiekt zainteresowania naukowców

Przyjmowanie należnej dawki choliny jest bardzo ważne na początkowym etapie rozwoju płodu, przez wzgląd na wspieranie procesów namnażania komórek zarodka, a także usprawnianie zamykania cewy nerwowej. Cholina jest również obiektem żywego zainteresowania naukowców zajmujących się tzw. epigenetyką, z uwagi na jej możliwość modulowania prawidłowego odczytu genów.

DHA

Adekwatna zawartość DHA czyli kwasu dokozaheksaenowego należącego do kwasów z grupy omega 3 w diecie przyszłej mamy wpływa na właściwy rozwój siatkówki oka oraz mózgu dziecka. Ponad to minimalizuje ryzyko wystąpienia cukrzycy typu I czy alergii w wieku dorosłym. Działa protekcyjnie na układ krążenia, a także wspiera odporność. Właściwa podaż kwasów omega 3 prowadzi do wydłużenia czasu trwania ciąży, redukcji ryzyka porodu przedwczesnego oraz wzrostu masy urodzeniowej dziecka bez wzrostu ryzyka makrosomii.

Witamina D dla mocnych kości

Optymalny poziom witaminy D ma wpływ na powodzenie zapłodnienia poprzez modulowanie czynności jajników, jak również utrzymanie ciąży na jej najwcześniejszym etapie. Poza tym witamina D reguluje gospodarkę wapniowo – fosforanową, która ma wpływ na rozwój układu kostnego oraz zębów dziecka.

Jod

Głęboki niedobór jodu prowadzi do zaburzenia funkcjonowania tarczycy, które może skutkować uszkodzeniem mózgu, a co za tym idzie opóźnieniem rozwoju neuropsychologicznego dziecka. Co więcej, niedoczynność tarczycy powiązana z deficytem jodu może prowadzić do zwiększenia ryzyka poronień i porodów przedwczesnych.