Cholina , kwas foliowy i… – poznaj istotne witaminy i minerały i inne wżne składniki dla kobiet planujących ciążę.

Optymalna podaż niezbędnych składników budulcowych, energetycznych, a także witamin i mikroelementów ma zasadnicze znaczenie w okresach wzmożonego na nie zapotrzebowania, co z całą pewnością ma miejsce u kobiet planujących ciążę.

Zaburzona równowaga pomiędzy poszczególnymi elementami, może być przyczyną niepowodzeń w zajściu w ciążę. Właściwa suplementacja witamin i mikroelementów w okresie prekoncepcyjnym ma pozytywny wpływ zarówno na rozwój dziecka jak i zdrowie matki. Witaminy dla planujących ciążę – poznaj najważniejsze z nich.

Cholina

Dostępne dane wskazują na to, że 90% kobiet ciężarnych nie przyjmuje zalecanej dawki choliny. A składnik ten jest szczególnie istotny na początkowym etapie ciąży, ze względu na wspieranie procesów namnażania komórek zarodka, usprawnianie zamykania cewy nerwowej czy modulowanie prawidłowego odczytu genów odziedziczonych po rodzicach.

Kwas foliowy

Suplementacja kwasu foliowego w okresie poprzedzającym koncepcję jest niezmiernie ważna i winna być prowadzona co najmniej 6 tygodni przed planowaną ciążą. Jego niedobór może skutkować wzrostem ryzyka poronienia, wystąpieniem wad cewy nerwowej, serca i układu moczowego płodu, u matki z kolei być przyczyną anemii, czy zakrzepicy. Warto przyjmować połączenie kwasu foliowego wraz z jego aktywną zmetylowaną formą, ze względu na ich lepsze wykorzystanie przez organizm matki. Ma to szczególne znaczenie u kobiet z wolniejszym metabolizmem folianów, które jak się okazuje mogą dotyczyć co 2 Polki.

Jak się okazuje foliany powinny być dla lepszego wykorzystania przyjmowane wraz z witaminami B6 i B12, które wspierają ich przemiany w organizmie.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe

Właściwa zawartość WKT w diecie ma wpływ na prawidłowy rozwój siatkówki oka oraz mózgu dziecka. Zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu I, alergii oraz choroby nadciśnieniowej w wieku dorosłym. Ponadto adekwatna suplementacja WKT wpływa korzystnie na wydłużenie czasu trwania ciąży.

Witamina D

Witamina D posiada receptory na każdej komórce naszego ciała, znajdują się one także na jajnikach i modulują ich aktywność. Optymalne poziomy witaminy D wpływają na skuces zapłodnienia oraz utrzymanie ciąży na jej początkowym etapie. Poza regulowaniem gospodarki wapniowo-fosforanowej odpowadajacej za kształotwanie się ukłądu kostnego i zębów dziecka, witamina D wpływa także na odporność.

Badania wskazują, że dzieci kobiet ciężarnych z optymalnym stężeniem 25(OH)D we krwi miały mniejsze ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych w wieku 1,5 r i 3 lat.

Jod

Ciężki niedobór tego pierwiastka skutkuje matczyną i płodową hipotyroksynemią, która prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu, objawiającego się opóźnieniem rozwoju neuropsychologicznego maluszka. Ponad to niedoczynność tarczycy związana m.in. z niedoborami jodu może przyczynić się do wzrostu ryzyka poronień oraz porodów przedwczesnych.

Zgodnie z zaleceniami specjalistów bezsporne jest suplementowanie podczas ciąży folianów, jodu, DHA oraz witaminy D3. Ze względu na stopień istniejącego niedoboru lub specyficzne, indywidualne czynniki ryzyka należy rozważyć włączenie preparatów takich jak żelazo czy magnez.